Sosyal Medya ve Yapay Zeka: Kampanya Oluşturma Rehberi

Yapay zeka yardımıyla sosyal medya kampanyası oluşturma adımları

Sosyal medya kampanyası oluşturmak için çok sayıda emek ve zaman gerekmektedir. Planlaması, kurgulanması, hedef kitle tespiti ve strateji oluşturma işi derken işler daha da zorlaşabilmektedir. Yapay zeka araçlarıyla artık yapılması gereken bu tür işleri artık üstlenerek hem zaman hem iş yükü avantajı sağlamaktadır. Yapay zeka, sosyal medyada da hedef kitleye ulaşırken iş yapış şeklini değiştirip dönüştürmektedir. Peki, kampanya yaparken yapay zekayı nasıl kullanırız? Sektör profesyonelleri nasıl yapıyor? Adım adım anlatmaya başlayalım.

Yapay Zekayla Sosyal Medya Kampanyası Oluşturma Adımları

1. Pazar Trendlerini ve Hedef Kitleyi Araştırın!

Kampanyanın ilk adımında hedef kitlenin neye ilgi gösterdiğini tahmin edebilmek önemlidir. Bunu platformlardan detaylı araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Biz buna sosyal medya dinlemesi diyoruz. Bu da zamanınızın akıp gitmesine yol açacaktır. Yapay zeka burada size zaman ve iş verimliliği sağlayabilmektedir. Hootsuite Insights, böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyan pazarlama uzmanları için yararlı araçlardan biridir. Hedef kitlenizin nelerle ilgilendiğini bulabilir ve çalışma stratejinizi bu yönde geliştirebilirsiniz. Pazarın trendini ve hedef kitle davranışını anlayabilirsiniz.

2. İçerik Oluşturun

İçerik oluşturmak için fikir üretmek kolay değildir. İşe odaklanma, belli bir zaman harcama ve sabır göstermeyi gerektirir. Edindiğiniz bilgileri kullanarak yapay zekada içerikler üretebilirsiniz. Jasper.ai gibi araçları kullanarak daha fazla sayıda gönderi oluşturabilirsiniz. Yapay zeka araçları sadece yazı değil, görsel ve video içeriği de oluşturabilmektedir. Tüm bunlardan yararlanarak kampanya içeriğinizi hazırlayabilirsiniz. Yapay zeka işinizi dönüştürerek size verimlilik kazandırmaktadır.

3. Optimize Edin ve Zamanlamayı Ayarlayın!

Sosyal medyada yüklenen içeriğin performansını birçok değişken belirlemektedir. Bunlar içeriğin paylaşıldığın gün, saati,konusu, kullanılan anahtar kelime ve etikettir. Tüm bunlar iyi optimize edilmezse kampanyanız faciayla sonuçlanabilir. AI teknolojisi tüm bunları yerine getirebilme becerisine sahiptir. Yapay zekadan yararlanarak çalışmanızının ön potansiyelini arttırabilirsiniz. Bu konuda SproutSocial, kampanyanızın yayınlanacağı en uygun günü ve saati size önerecektir.

4. Verileri Analiz Edin

Sizi takip eden kitlenize düzenli paylaşımlar yaparak sayfanızı canlı tuttunuz. İşletmenizin hedefleri doğrultusunda kampanyalar da ürettiniz. Artık yayınladığımız içerikleri analiz ederek bir sonraki kampanyada iyileştirmeler yapabileceğiz. Analiz yapıp içgörü çıkarmanıza olanak sağlayacak AI araçları da bulunmaktadır. Yapay zeka ile yapılan analizde yöneticiler hedef kitlesini daha iyi tanıyabilecektir. Örnek olarak, Google Ads reklemları hedef kitleyi dönüşüm sağlayacak önerilerde bulunurken makine öğrenimiyle bunu gerçekleştirir. Akıllı teklif verme ve reklam varyasyonları oluşturmak için yapay zekayı kullanır.

5. Rapor oluşturun

Raporlama; etkileşim, erişim, takipçi sayısında büyüme ve satış gibi adımları analiz edip sunma adımlarını ifade eder. Bir marka birden fazla platformda kampanya yayınladığında bunun takibini yapmakta zorluk yaşayabilmektedir. Socialbakers gibi yapay zeka araçları bu ihtiyacı karşılamaktadır. Raporlama size daha güçlü içgörü çıkarmanıza yarayacaktır. Kampanyanızın başarıya ulaşıp ulaşmadığını ve iyileştirilmesi gereken noktaları görmenizi sağlar.

Sosyal medya yönetimi için 5 yapay zeka aracı

Sosyal medya yönetimi için 5 yapay zeka aracı

BrandwatchGönderileri, yorumları ve sosyal medya konuşmalarını takip etmenize olanak sağlar. 
Ayrıca pazar araştırması yaparak sosyal medya trendleri hakkında fikir edinilmesine de yardımcı olur.
Elai.ioİşletmeler, kamera kullanmaya ve fiziksel olarak kaydetmeye gerek kalmadan videolar oluşturmak için Elai’yi kullanabilir. 
Sesi klonlama, yazıdan video oluşturma, PowerPoint sunumlarını videoya dönüştürme gibi birçok özellik sunmaktadır.
HootsuiteTüm sosyal medya profillerinizde aynı anda içerik yayınlamanıza ve performanslarını takip etmenize olanak tanır. Gönderilerinizi yayınlamak ve hedef kitlenizi araştırmak için en iyi zaman hakkında bilgi sunma gibi özelliği de vardır.
BuzzSumoNiş alanınızla ilgili en popüler içeriği keşfetmenize yardımcı olur. Markanızdan bahsedilenleri takip etmenize ve markanızla alakalı diğer konularda bildirim almanıza da yarar.
AgorapulseSosyal medya planlaması, içerik yayınlama, sosyal dinleme vb. işlevleri sunar. Etkileşim ve erişimi artırmaya yönelik öngörüde bulunma imkanı da tanıyabilmektedir.
-Yapay zeka destekli sosyal medya yönetimi araçları-

Özet Olarak

Markanızın sosyal medya kampanyalarında başarı yakalayabilmesi için yapay zeka destekli araçların önemi büyüktür. Bu araçlar zaman tasarrufu sağladığı gibi kampanyanın verimliliğini de arttırmaktadır. Sektördeki profesyoneller yapay zekayı kullanarak ilk olarak pazarı ve hedef kitleyi analiz ederler. İçeriklerini yapay zekayı kullanarak hazırlarlar. Yine AI kullanarak kampanyanın gün, saat, anahtar kelime ve etiket gibi önerilerden yararlanır. Kampanyalarını buradan elde ettiği bilgilerle paylaşmaya başlar. Paylaşılan içerikleri yapay zeka yardımıyla analiz eder ve iç görüde bulunur. Bir sonraki kampanya için iyileştirmede bulunabilir. Kampanyanın tamamlanmasıyla rapor oluşturur. Hedefe ulaşılıp ulaşılmadığını buradan görebilmektedir.

Sosyal medya hesaplarının yönetimizde işi kolaylaştıran 5 yapay zeka araçları vardır. Sektör profesyonelleri bu araçları kullanarak hedef kitleyi görebilme, içerik oluşturma, etkileşim kontrolü sağlama ve onlardan gelen geri bildirimleri en iyi şekilde karşılama gibi olanakları elde etmiş olurlar. Bunu nasıl yapacakları konusunda yeterli bilgiye sahip olamadığı zamanlarda yapay zeka dönüşümü uzmanından destek alır.